MONSTRU GALMA INTRIGAS | par līdaku rekordiem

  • Publicēts: 18. Jun, 2021 22:15

Oficiālie dati par Latvijas rekordlīdaku: 139cm, 19,56kg. Noķerta Ungura ezerā 1989. gadā. Makšķernieks – Vilhelms Petjukevičs (kreisajā attēlā). Foto: atlaidmammu.lv.

(Autors: Gunārs Klēģers, raksts publicēts žurnālā KLUBS 2021. gada maijā.)

“Tas rekords simt’ procenti ir feiks!” skanēja viena cilvēka replika par Latvijas rekordlīdakas izmēriem. Vārdu gan piesardzības nolūkos neminēšu, tā bija privāta saruna. Un tie nav tukši vārdi piepīpētā virtuvē, jo viņš, manuprāt, ir aizracies vistālāk, meklējot 1989. gadā piereģistrētās Latvijas lielākās noķertās līdakas stāsta saknes. Mūsu oficiālās, mītiem un leģendām apvītās zaļās plēsoņas rekordparametri ir 139cm un 19,56kg. Gan viens, gan otrs cipars ir iespaidīgi. Šis monstrs noķerts Ungura ezerā, makšķernieks – Vilhelms Petjukevičs. Par to, ka līdaka ir bijusi liela un to noķēris V.Petjukevičs, šaubu nav. Jautājumi ir par precīziem skaitļiem un gadu, bet par to mazliet vēlāk.

Iemesls, kādēļ pēdējos pāris gados runas par Latvijas līdakas rekordu un tā pārspēšanu ir atgriezušās spiningotāju galma dienaskārtībā, ir arvien pieaugošā trofejlīdaku žanra popularitāte gan pie mums, gan citur Eiropā un pasaulē. Līdaka viennozīmīgi ir visbiežāk iekārotā plēsoņa, kuru cenšas noķert makšķernieki mūsu platuma grādos. Gan tās mežonīgā rakstura, gan sportiskuma, gan arī izmēru dēļ. Un, protams, ja runa ir par večiem un rekordiem, tad pie vainas ir arī jau mātes pienā iejauktā dabiskā dziņa pēc adrenalīna un vēlme ik pa brīdim uzkāpt uz pjedestāla un paskatīties uz pārējiem no augšas. Citam šo sajūtu sagādā gāzes pedāļa iespiešana pie krustojuma, citam karjeras pakāpiens, citam – valsts līdakas rekorda pārspēšana. Jāpiemin, ka tā ir arī ļoti izplatīta zivs – Latvijā aptuveni 90% ezeros un 70% upēs var sastapt līdaku.

Lai iegūtu zaļo plēsoņu piekritēju komūnas atzinību, ir jāņem vērā vairāki robežcipari, ar kuriem vispār vērts kādam lielīties. Tas ir viens metrs vai 10kg. Robežas, kuras šobrīd trofejas līdaku tīkotāji cenšas pārkāpt un kas ļautu savu lomu saukt par Monstru – 130cm un 20kg.

Ungura smagā leģenda

V.Petjukeviča rekorda leģitimitāte šobrīd faktiski nav pierādāma. Tas vienkārši jāpieņem. Un jāpārspēj. Ap 1990. gadu Latvijā formējusies jauna makšķernieku organizācija, tādēļ bija nepieciešamība arī sabiedrību iepazīstināt ar oficiālu Latvijas rekordzivju tabulu. Lai līdaku aile nestāvētu tukša, tur ielikuši it kā ticamāko stāstu. Kas slēpjas aiz “it kā ticamāko”, vēsture klusē.

Fakti, kas liek apšaubīt sarakstītos ciparus – 1) nav atrodams oficiāls rekorda pieteikums, kādam būtu jābūt, lai vispār to pieņemtu izskatīšanai; 2) nav neviena liecinieka vai līdzgaitnieka, kas varētu apstiprināt svaru un izmēru; 3) pirmās publikācijas par rekordu parādās vien 1990. gadā, turklāt ilgu laiku cipari publikācijās peld – vairākās vietās parādās 19,65kg, bet izmēra amplitūda svārstās no 109cm līdz pat 2,09m. Vienā gadījumā galva neesot pieskaitīta, citā drukātājs kļūdījies u.t.t. Padomju Druva (Ungurs ir Cēsu pusē un arī V.Petjukevičs ir no Cēsīm) numuriem no 1979. līdz 1990. gadam un citi laikraksti, kas iznāca pirms 1990. gada, par šo notikumu klusē – periodika.lv publikāciju arhīva meklētājā ar visiem iespējamiem atslēgvārdiem un pusvārdiem pirms 1990. gada neko par šo zivi atrast nevar. 4) 1989. gadā par visas Padomju savienības lielāko noķerto līdaku atzina cita latvieša – Aivara Nāzera – Gaujā noķerto 18,85kg smago līdaku. Kādēļ vissavienības konkursā neparādās V.Petjukeviča līdaka – varam tikai minēt, turklāt 1990. gada Lauku Avīzes februāra numurā abas šīs līdakas tiek minētas kā Mednieku un makšķernieku biedrības 1989. gada konkursa “Gada lielākā zivs” dalībnieces. 5) Dažus secinājumus gribas izdarīt, salīdzinot V.Petjukeviča līdakas foto un pēdējo pāris gadu laikā Eiropā noķerto 20+ kilo līdaku bildes. Skaidrs, ka ir dažādi leņķi, kā nobildēt trijnieci, lai tā izskatās pēc sešinieces un desmitniece pēc divdesmitneces. Tomēr kaut kas tajās bildēs liek uzdot papildu jautājumus.

Kurzemes karpu dīķa mistērija

Kurzemes karpu dīķa līdaka, kuras svaru makšķernieks norādījis 25,8kg. Attēlā to tur viņa copes kolēģis.

Šaubu apvīts ir arī 2020. gadā kādā Kurzemes karpu dīķī noķertās it kā neoficiālās Latvijas rekordlīdakas stāsts, kas pirms gada aprakstīts arī te, Kluba lappusēs. Pēc loma autora stāstītā līdaka svērusi 25,8kg. Tādā gadījumā, ja šis notikums tiktu reģistrēts, makšķernieks būtu jāapsveic ar oficiālu pasaules rekordu, jo šobrīd tas ir piestājis pie 25,0kg ar Vācijā noķertu līdaku 1986. gadā. Pie svariem nestāvēju, bet šim ir grūti noticēt, taču nedomāju, ka kāds apzināti sagrozījis ciparus. Esmu redzējis lielas līdakas, esmu turējis lielas līdakas un zinu daudz džekus, kas ir turējuši vēl vairāk un vēl lielākas līdakas. Nav neviena starp viņiem, kas šim izmēram tic. Un līdaka turklāt bija ar pilnīgi tukšu vēderu. Tātad pieēdusies tā būtu pāri pa 30 kilogramiem…? Nereti komunikācijas kļūdas rodas, kad uz svariem nenomaina mārciņas uz kilogramiem. 25,8 mārciņas (Lb) ir ~11,7kg. Mans personiskais rekords šobrīd piestājis pie 11,8kg. Tā kā abas bildes variet salīdzināt. 25,8kg līdakai būtu jābūt vairāk nekā divreiz resnākai. Vai 25,8kg ir nereāli noķert? Nē! Un karpu dīķi noteikti nav slikta vieta, kur tās meklēt. Bet iespēja to izdarīt ir aptuveni tik pat liela kā redzēt Maiku Taisonu laivojam ar kanoe pa Gauju. Nav nereāli, bet…, nu, jūs sapratāt.

Šie nav vienīgie Latvijas milzu līdaku stāsti, taču spilgtākie noteikti. Lielākās līdakas, protams, ir tās, kas ir norāvušās, nav nosvērtas un nav nobildētas. Dzirdēts par Baltezera pusotrmetrīgo monstru, ko zinātniskas izpētes ietvaros redzējuši nirēji, Lubāna ezera leģendas –  zvejnieka Jāņa Macāna (lai viņam viegli tīkli tur augšā) – tēvam lomā esot bijusi 24kg plēsoņa, arī mans tēvs stāstīja par meža ezera krastā paša atrastu beigtu aptuveni pusotru metru garu līdaku savā bērnībā un klīst arī citi stāsti par 20kg un lielākām mammām. Tā kā esmu drošs – arī šobrīd kaut kur Latvijas ūdeņu dzelmē tie glorificētie 20kg žokļi slinki sēž kādā ērtā vietā pie grunts un gaida pusdienas.

Ko Eiropa liek pretī?

Teju jebkura līdaka virs 20kg, kas Eiropas mērogā tiek noķerta, kļūst par nelielu sensāciju un visu plēsoņu mednieku apbrīnas objektu, jo tās tiešām gadās ārkārtīgi reti. Vēstures  grāmatās ir vairāki stāsti par milzu līdakām, kas robežojas ar pasaku žanru, tādēļ tur dziļāk neiešu. Pēdējos gados daži pieminēšanas vērti gadījumi, kas izskanējuši plašāk: vācietis Zigfrīds Šēns (Siegfried Schoen) 2019. gadā Holandē uz velci noķēra 138cm un 23,6kg lielu līdaku,

beļģa Fransa van der Putes (Frans van der Putte) 2017. gadā uz beigtu zivtiņu noķertā pārēdusies ome svēra 20,3kg,

bet ar līdaku, kas lielāka par oficiālo pasaules rekordu, lepoties var čehs Lukašs Matejka, viņa 2019. gadā noķertās līdakas parametri – 26,7kg un 133cm. Tiesa, līdaka tika atlaista atpakaļ ūdenī, rekords netika piereģistrēts un arī ap šo monstru klīst dažādas runas par datu ticamību.

Līdaku sezonu uzsākot

Vai pie mums jebkad ir noķerta līdaka virs 20 kilogramiem? Es ticu, ka ir. Iespējams, tā noķerta lieguma laikā vai ar neatļautiem rīkiem. Iespējams, ka tīklos. Neizslēdzu, protams, ka līdzīga milzene pieveikta arī noteikumu un likumu ietvaros, bet rekords nav reģistrēts – process nav vienkāršs. Dzirdēts par tādiem monstriem ir, bet nav neviena stāsta ar nepārprotamiem pierādījumiem. Bet šī raksta mērķis nav pierādīt citu makšķernieku lomu īstumu vai neīstumu. Vien uzdzīt intrigas Monstru galmā, jo maijs līdaku tīkotājiem, kā zināms, ir trofeju mēnesis. Esmu drošs, ka Latvijas rekords un līdz ar to arī šaubu ēna pār esošajiem cipariem kaut kad kritīs. Un ceru, ka to piedzīvosim ātrāk nekā Taisonu pie Gaujas. Šajā sacensībā un intrigu un adrenalīna kokteilī labprātīgi piedalos arī pats.

Ne asakas visiem un tiekamies pie ūdeņiem!

 

Tiem, kas plāno tikt pie Latvijas rekordlīdakas, jāņem vērā sekojošais:

tā kā rekordi nereti negaidot pieķeras brīvdienu bruņiniekiem jeb copmaņiem, kas makšķerē tikai brīvajā laikā, tad te jums pamatinformācija, ko darīt, lai līdakas rekords tiktu oficiāli piereģistrēts:

1) tai jābūt noķertai saskaņā ar spēkā esošajiem Makšķerēšanas noteikumiem;

2) līdaka jums diemžēl jānogalina (šobrīd tiek nopietni domāts par noteikumu maiņu attiecībā uz rekorda pieteikumiem, ja zivi grib atlaist atpakaļ ūdenī);

3) zivs jānosver divu liecinieku klātbūtnē ar precizitāti līdz 10 gramiem. Zivs svars jānosaka kādā organizācijā (piemēram, makšķernieku veikals), svēršanas rezultātiem jābūt apliecinātam ar šīs organizācijas zīmogu un amatpersonas parakstu.

4) Rekorda pieteikums brīvā iesnieguma formā, kas satur informāciju par makšķernieku, zivi un rīkiem, kopā ar fotogrāfijām un 10 zvīņām jāsūta Latvijas Makšķerēšanas sporta federācijai.

Mans brālis Gints ar 125cm un 13,5kg līdaku.

Lielo līdaku gids Normunds Ikomass un viņa klienta noķertā 129cm līdaka.

Mans šā brīža personiskais rekords – 117cm un 11,8kg līdaka.

Sadarbībā ar
  • N.Miezis
  • Vecupenieki