Pirmais kāts, spole un aukla līdaku spiningošanai

  • Publicēts: 19. Aug, 2021 21:34

Kad pirms vairākiem gadiem iegāju veikalā, lai pirmo reizi nopirktu spiningu līdaku ķeršanai, mans lūgums pārdevējam bija aptuveni šāds: “Man, lūdzu, kaut kādu lētu spiningu un spoli, ar ko var ķert līdakas. Un iedodiet arī auklu un kādus 2-3 vizuļus.” Rezultātā pa latiem 15 tiku pie komplekta, kas derēja pāris copēm gadā un pat pamanījos dažās reizēs kaut ko noķert. Tagad gan komplekts ir pamatīgi cietis, kāts pāris reizes lūzis un līmēts kopā, diez vai kādreiz to kā spiningu vēl izmantošu, spole nokauta. Kopš tā brīža pagājuši vairāki gadi un sakrājusies pieredze, kas var noderēt ikvienam, uzsākot spiningot zaļsvārces, bet nezina, kāds spinings būtu piemērots, kāda spole un aukla jāpērk un cik tam visam tērēt. Tā kā līdz maijam, kad pēc nārsta lieguma martā un aprīlī būs līdaku sezonas atklāšana, vēl ir laiks, tad uz nākamo žurnāla numuru uzrakstīšu arī par pirmajiem mānekļiem, pavadām, kā arī pēc tam par pašu līdaku, tās uzvedību un vietām, kur to meklēt. Par katru no šīm tēmām var rakstīt grāmatas, tādēļ šajā rubrikā ieskicēšu vien tik daudz, cik nepieciešams labam sākumam.

Foto 8

Nesāciet ar tanka iegādi

Pieņemsim, ka jums nav ne jausmas, kas ir džigs, tvičs, trollings, dropšots, splitšots, Teksasas sistēma, ultralaits, džerks, daunrigers un citi mītiski copes forumu un aprakstu pasaku tēli. Vienīgais, par ko ir dzelžaina pārliecība – ir nepārvarama vēlme ķert līdaku ar spiningu un mākslīgo ēsmu.Tā kā līdakas neķer inventārs, bet gan pats makšķernieks, tad nevajadzētu ieiet veikalā ar pieprasījumu pēc dārgākā pieejamā kāta un spoles. Jāsāk ar pamatzināšanām gan par pašu copi, gan arī par inventāra īpatnībām. Ko dos, ja ar savu B kategorijas autovadītāja apliecību nopirksiet tanku? Būs, ar ko draugiem un kaimiņam palielīties, bet praktiskās jēgas nekādas. Tas viss rezultēsies ar radošu pārdošanas sludinājumu par “jaunu inventāru teicamā stāvoklī, kas izmantots vien dažās copēs”. Katrs līdaku spiningošanas novirziens ir atšķirīgs, neskatoties uz to, ka pamatprincips – met un velc – visiem ir līdzīgs. Arī inventārs tiem atšķiras ļoti būtiski.

 Kādos apstākļos spiningosiet?

Lūk, dažas svarīgas lietas, kuras ir vērts apsvērt pirms došanās uz veikalu. Pirmkārt – jāsaprot, kādās vietās grasāties līdakas dzenāt – vai tā ir upe, vai ezers, vai straume ir liela, vai maza, vai tās būs pamatā seklas vai dziļas vietas, vai ravēsiet arī zāļainas vietas, vai tomēr vairāk pa klajumiem. Jo šaurāku nišu izvēlēsieties, jo vieglāk pārdevējam būs jums ieteikt inventāru. Tomēr ir, protams, iespējami arī ļoti labi kompromisi, kas sākumā der praktiski visām vietām, vien pamainot attiecīgi mānekli – vieglāku, smagāku, peldošu, grimstošu, lēni vai ātri velkamu. Ja esat arī izpētījis literatūru un internetā pieejamos resursus par spiningošanu un strikti nolēmis pieturēties pie kāda no šīs sadaļas sākumā minētajiem spiningošanas veidiem, tad arī tas pārdevējam vai jebkuram citam jūsu pirmajam konsultantam krietni atvieglos uzdevumu ieteikt piemērotāko inventāru. Ja neko dziļi pētījis nebūsiet, tad nav ko strēbt karstu – kamēr nav paturēts rokās kāts par vairākiem simtiem un neesat vēl izpratis, kādas ir tā atšķirības un priekšrocības, tikmēr ir gana labs arī tas par pārdesmit eiro. To, ka līdaka neskatās uz spininga ražotājfirmu un spininga riņķu izgatavošanas materiālu, šogad pārliecinājos arī pats, kad, aizbraucot copēt uz Liepājas ezeru, mājās aizmirsu visus savus kātus un mani izglāba Reiņu laivu bāzes saimnieks Uģis, kas man aizlienēja 2 kātus – vienu sievas brālim, ko piespiežu spiningot divreiz gadā – kad viesojos Liepājā, otru sev. Sākumā šķita, ka pēc savas smalkās pātagas rokās esmu paņēmis trīsmetrīgu vāli – nevarēju ne īsti iemest, ne saprast, kad ir cope, kad nav. Kāts bija domāts krietni lielākiem mānekļiem, nekā man bija kastē, krietni garāks par jebkuru spiningu, ko biju turējis rokās un ar pamatīgu monofilo auklu, ko nekad spiningošanā neesmu izmantojis. Tomēr pēc pāris stundām jau biju piešāvies un rezultātā tā diena man izvērtās par vienu no veiksmīgākajām 2014. gada copēm. Tādēļ vienmēr iesaku sākt ar meistarības noslīpēšanu, nevis dārga spininga iegādi. To var darīt tad, kad patiešām ziniet, ko tieši un kādēļ pērkat – ar ko tas atšķiras no jūsu esošā inventāra, kādas ir tā priekšrocības un vai vispār ar šā brīža meistarību spēsiet sajust atšķirību starp 30 un 300 EUR vērtu kātu.Un ne mazāk svarīgi ir iemācīties apieties ar spiningu, jo smalkās lietas mēdz būt visai trauslas un nepiedod nejaušus sitienus pa laivas malu, nepareizu zivs izcelšanu no ūdens, nevīžīgu pārvadāšanu. Salauzti spiningi būs ar teju 100% garantiju. Tam visam arī pats esmu gājis cauri un personīgi nepazīstu nevienu copmani, kurš šos visai sāpīgos momentus nebūtu piedzīvojis. Kad būsiet pirmajiem iespaidiem un secinājumiem pāri un būs pārliecība par savām prasmēm un vēlmēm, tad jau var sākt domāt par inventāra attīstību, nokomplektējot jau divus vai vairāk spiningus uz vienu copi, kur katram kātam ir paredzēti savi apstākļi un funkcijas. Bet nu par visu pēc kārtas.

 Foto 6

Kā izvēlēties spininga kātu

Pamatā ir divi veidi, kā uzsākt inventāra meklējumus. Pirmais: sākt ar budžetu. Otrais: sākt ar tehniskajiem parametriem.

Ja budžets nav skaidrs un “normālu kātu” cenās neorientējaties, tad iesaku pirmajam spiningam atvēlēt tik daudz naudas, lai brīdī, kad tas salūzīs, nebūtu jāvalda asaras vai jānolād veikalnieks, savas rokas, mašīnas durvis, smagā līdaka, laivas biedra ļaunā acs, sievas skaudība par izniekoto brīvdienu un viss cits, kas tajā brīdī kopā ar riebīgo salūšanas paukšķi griezīgi izskrien cauri galvai. Starp citu – negadījumus ārpus laivas var novērst, pārvadājot spininga kātus tubusā. Iesaku, jo arī manas likstas ar salūzušiem kātiem tas būtu samazinājis uz pusi.

Pērkot jebkuru kātu, noteikti iesaku to aptaustīt klātienē. Bildes jums sniedz tikai un vienīgi vizuālu baudu, kamēr copējot jūs to sajūtiet tikai ar rokām. Var, protams, pirkt arī interneta veikalos, kur cenas bieži ir nedaudz zemākas, tomēr arī draudzeni jūs diez vai precētu, pirms tam nesatiekoties klātienē. Jo nopietnāki ir jūsu nodomi (cena), jo lielāka vajadzība to pataustīt un pavicināt pirms iegādes. Ideālā variantā pat izmēģināt kādā copē, ja, piemēram, kādam no paziņām ir jūsu noskatītais instruments. Ja interneta veikalā esat atradis vēlamo kātu par vēlamo cenu, tad vai nu sarunājiet ar veikalnieku (ja, protams, tas atrodas Latvijā), ka variet spiningu pirms iegādes paturēt rokās, vai arī sameklējiet veikalu, kur tieši tādus pārdod un dodieties turp, lai ar to iepazītos. Vien ņemiet vērā, ka vienāda nosaukuma spiningi ar dažādiem testiem un akcijām var ļoti būtiski atšķirties.

Ja ziniet budžetu, tad nākamais jautājums ir tehniskie parametri.

Spininga tests. Spininga tests gramos norāda uz to mānekļu minimālo un maksimālo svaru, kādiem kāts ir paredzēts. Savu pirmo spiningu es salauzu tieši tā – neskatoties uz sava jaunākā bet copē pieredzējušākā brāļa uzstājīgajiem aizrādījumiem, pārāk asi vicināju milzīgu vobleri, kas beidzās ar trešajā metienā pārlauztu posmu. Pirmajam spiningam iesaku ņemt kātu ar 5-25g vai 10-30g testu. Ar tiem izmantojamo mānekļu diapazons ir pietiekami plašs, lai varētu izmētāt visu iesācēja komplektu dažādos apstākļos un dziļumos. Jāņem vērā, ka šie testi ne vienmēr precīzi atbilst patiesībai. Tādos gadījumos pastāv risks, ka vieglākos mānekļus jūs nekur tālu nevarēsiet aizmest, bet ar smagākajiem variet salauzt kātu arī pie nelielām iemetiena kļūdām.Var, protams, mēģināt mest arī mānekļus, kas ir ārpus uzrādītās amplitūdas. Ja vieglie mānekļi jūs nekā neapdraud, tad ar smagākajiem jābūt uzmanīgiem – iemetiens jātaisa līganāks, bez asās pātagas kustības.

Spininga tests parasti ir norādīts uz spininga kāta.

Spininga tests parasti ir norādīts uz spininga kāta.

Spininga garums. Izvēloties kāta garumu, vēlams zināt, kādos apstākļos ķersiet līdakas. Ja tas ir no laivas, tad optimāls garums var būt no 2m-2,40m. Ja no krasta, kur nav šķēršļi, kas traucē iemetienam, tad spininga garums var sasniegt arī 3 metrus. Ja vēl neesat līdz galam izlēmis, kurš ezers vai upe būs izmēģinājumu poligons, iesaku universālo spiningu ņemt robežās no 2,20m līdz 2,40m. Ar šādiem jutīsities visai ērti dažādās situācijās.

Kādām spolēm paredzēts. Pirmajai pieredzei izvēlieties spiningu, kas paredzēts bezinerces spolei. Kāti, kas domāti multiplikatora spolēm, atšķiras ar āķi uz roktura, turklāt multiplikatora spole un kāta riņķi spiningojot atrodas augšpusē. Sākt ar multiem neiesaku, jo tas komplekts ir piemērots jau specifiskākiem apstākļiem un universāliem mānekļiem jāpērk jau tiešām kvalitatīva un padārga spole un kāts, lai izbēgtu no nervu bendēšanas. Sīkāk par multiplikatora spolēm variet izlasīt šī gada pirmajā “Copes lietu” numurā Mārtiņa Babra rakstā.

Kātu akcija jeb jutība. Ir cietāki kāti, kas, vienkāršoti izsakoties, pie slodzes lokās mazāk, un ir mīkstāki, kas lokās diezgan stipri. Ir spiningi, uz kuriem atradīsiet, apzīmējumus S – “Slow”, M – “Moderate”, MF – “Moderate Fast”, F – “Fast”, XF – “Extrafast”. Tie raksturo spininga cietību. Vizuāli iztēlojoties, jo cietāks kāts (Extrafast), jo tas grūtāk saliecams un jo mazāka tā daļa pakļaujas saliekšanai (tikai pati spice). Jo mīkstāks kāts (Slow), jo lielāka tā daļa saliecas pie pretestības – pat līdz rokturim, kā arī būs nepieciešams asāks piecirtiens, ja pieķērusies zivs. Cietāki kāti pēc saliekšanas arī ātrāk atgriežas savā pamatpozīcijā. Pirmajam universālajam kātam būtu nepieciešams zelta vidusceļš. Kad sapratīsiet, kurā no spiningošanas virzieniem vēlaties attīstīt savas prasmes, tad arī varēsiet iedziļināties katras spininga akcijas īpatnībās un priekšrocībās.

Foto 7

Gredzeni jeb riņķi. Pirmajam spiningam riņķu skaitam vai materiālam nav jāpiešķir pārāk liela nozīme. Vien der atcerēties – jo cietāks, vieglāks un gludāks materiāls izmantots, jo labāki riņķi. Jāskatās, lai tie nav pavisam nekvalitatīvi, jo aukla gar tiem berzējas nepārtraukti un tādējādi visai ātri var sabojāt auklu. Savukārt pati pītā aukla mēdz no grunts savākt sīkus smilšu graudiņus un arī var saskrāpēt mīksta materiāla riņķu virsmu. Samērā bieži tiek sabojāts tieši pats pirmais spices riņķis, kad, aizdomājoties par nākamo iemetiena vietu, tajā tiek ierauta gan pavada, gan daļēji arī pats māneklis.

Izvelkams, saliekams vai viendaļīgs. Izvelkamos jeb teleskopiskos kātus neiesaku, jo katrs tā posma savienojums ir potenciāla problēmvieta, kas var ātri sabojāties. Viendaļīgos kātus parasti izvēlas jau brīdī, kad no kāta vēlas dabūt ārā papildus jutīgumu un zina, kāpēc tas tiek darīts. Tādēļ pirmo spiningu iesaku ņemt divdaļīgu – būs arī mazāk problēmas tā pārvadāšanā.

Budžets. Iesācēja universālajām un vienkāršajām prasībām atbilstošu kātu var nopirkt, sākot no 20-30 EUR. Kamēr nebūsiet paspiningojuši ar dārgākiem un augstvērtīgākiem instrumentiem un sajutuši un sapratuši atšķirības, bēdu nezināsiet. Vēl viena galējība, kurā nevajadzētu iekrist – nopirkt lētu kātu un dārgu spoli vai otrādi. Jāsaprot, ka ļoti kvalitatīvs inventārs papildina viens otru. Slikts kāts ar izcilu spoli vai otrādi visu copes sajūtu pavilks uz leju. Ja nolemsiet pirkt kvalitatīvu kātu, tad noteikti jāpadomā arī par attiecīgas klases spoli. Nepārprotiet – jūs varēsiet gan iemest, gan arī kaut ko noķert, bet, domājot par spiningošanu ilgtermiņā, arvien vairāk sajutīsiet atšķirību starp kātiem, spolēm un to kvalitāti līdz niansēm, kas sākotnēji jums pat neienāks prātā, tādēļ investējiet savā hobijā ar prātu.

Konkrētus ražotājus neieteikšu, jo iesācēju cenu kategorijā konkurence un klāsts ir ļoti liels, turklāt bieži vien lēmums tiek pieņemts, pamatā vadoties no budžeta iespējām, nevis tehniskajiem parametriem. Tomēr lielāku uzmanību pievērsiet zināmiem zīmoliem, jo arī tie saprot, ka iesācēju un amatieru spiningošanas tirgus ir pietiekami liels, lai bez ekskluzīvās klases ražotu arī normālus “tautas klases” kātus līdz 50 EUR, kas nerīvētu kantes kopējai zīmola reputācijai.

 Laiks spolei

Lai sāktu orientēties milzīgajā spoļu noliktavā, ir jāpavada krietns laiks, apgūstot visus ciparus, burtu kombinācijas un citus rēbusus, kas tiek norādīti uz spoles un tās tehniskajā aprakstā. Mans ieteikums – nekad nepērciet savu pirmo spoli uz savu galvu. Ja esat noskatījis konkrētu modeli, apvaicājieties kādam pieredzējušam spiningotājam, ko viņš saka. Ja nevienu ekspertu nepazīstiet, ieejiet copeslietas.lv vai kādā citā copmaņu interneta lapā un pavaicājiet forumā vai kādam no ekspertiem, kuri labprāt atbildēs.

Kam jāpievērš uzmanība. Pirms pirkuma pārliecinieties, vai spole ir paredzēta tieši spiningošanai. Tās tiek taisītas, paredzot, ka tiks noslogotas vairāk nekā pludiņmakšķeres vai gruntsmakšķeres spoles. Arī pats atlaižu trakumā esmu iekritis uz veikalnieces apgalvojumu, ka spole, kuru esmu noskatījis, noteikti der spiningošanai. Derēja. 3 copes bija visai klusa, pēc tam nelietojama. Un tās pamatcena nebija 10 eiro, par kuriem nebūtu tiesību prasīt kvalitāti. Bet nekas – no kļūdām mēs mācāmies visi. Īpaši no savām. Vēl noteikti pārdevējs vai konsultants (kurš palīdzēs izdarīt izvēli) jāpabrīdina, kādu auklu plānojiet izmantot – pīto vai monofilo. Ir spoles, kas paredzētas īpaši pītajai auklai un to klāj uz kasetes X veidā. Bet tāda īpašība piemīt jau dārgākas klases spolēm.

Viltīgie gultņi. Neiekrītiet uz gultņu skaitu kā vienīgo kvalitātes rādītāju. Tas parasti ar labi pamanāmiem cipariem tiek izcelts uz spoles vai tās kastes – tos, protams, visi cītīgi norāda, taču tas nebūt nav augstas kvalitātes garants. Svarīgāka par to skaitu ir to kvalitāte un izvietojums spoles mehanismā.

Auklas uztīšanas kasetes. Universālas līdaku spiningošanas spoles kasetes (uz kuras tin auklu) izmērs ir 2500 līdz 3000 pēc Shimano klasifikācijas (dažādu ražotāju vienāda izmēra spolēm šie skaitļi var atšķirties). Pie spoles parametriem jābūt norādītam, cik biezu auklu cik metrus uz tās jūs varēsiet uztīt. Pilnīgi pietiek ar 100m. Tālākie iemetieni jums varētu lidot 50-60m, tātad 40m vēl ir rezervē. Jo kasete ir seklāka un ar lielāku diametru, jo tālāk varēsiet aizmest vizuli. Kad tīsiet virsū auklu, ir svarīgi, lai kasete būtu gandrīz pilna – atstājiet 1-2mm no malas brīvus. Ja atstarpe nebūs, variet regulāri iedzīvoties “bārdās”, jo aukla muks nost. Ja auklas būs par maz, tad cietīs iemetiena attālums, kā arī lielā zivs var iztīt visu rezervi un nāksies pēdējos centimetros apturēt bremzi pavisam un noklausīties, kā pārplīst aukla. Ja esat iegādājies rullīti ar 100m auklu, tad pirms tās uztīšanas uz kasetes uztiniet jebkuru citu auklu nepieciešamajā daudzumā. Šo procedūru visērtāk veikt, ja ir divas vienādas ietilpības kasetes – uz pirmās uztiniet pamatauklu un tad pietiniet rezervi līdz jau pieminētajiem 1-2mm, pēc tam to visu pārtiniet uz otrās kasetes, ar kuru plānojiet spiningot. Vien jāņem vērā, ka nekādi mezgli nedrīkst būt tajā auklas daļā, kura tiek aktīvi izmantota. Tas agri vai vēlu beigsies ar norautu vizuli, pazaudētu zivi vai labākajā gadījumā – ar sapiņķerētu auklu.

Bremzes. Spoles mēdz būt gan ar priekšējām bremzēm, gan aizmugurējām. Sākotnēji tam nav būtiskas nozīmes – kā ir ērtāk, tādu arī izvēlieties. Tomēr ilgtermiņā meistari iesaka lietot spoles ar priekšējām bremzēm, jo to mehānisms ir izturīgāks. Bremzes galvenā funkcija – neļaut pārslogot auklu. Līdz ko slodze tuvojas kritiskajai robežai, tā kasetei jāsāk padoties un jāļauj jūsu tikko savaldzinātajai trofejai notīt kādu gabalu auklas nost no spoles, nevis pārplēst to. Par stipru noregulētas bremzes var rezultēties ar pārrautu auklu, bet par vāju pievilktas – ar nepietiekami stipru piecirtienu.

Foto 1

Rokturis. Parasti to var piestiprināt abās pusēs, taču ir spoles, kuras paredzētas tikai labajai vai kreisajai rokai. Ja, metot mānekli, labo roku turiet pie spoles, tad iesaku uzreiz mācīties ietīt ar kreiso, lai pēc iemetiena nav jāpārliek rokas. Ja pie spoles ir kreisā roka, tad attiecīgi ietiniet ar labo.

Pārnesums. Spoles pārnesums apzīmē auklas ietīšanas ātrumu. Saprotamā valodā – tas norāda, cik reizes apgriežas auklas kasete, kamēr jūs veiciet vienu apgriezienu ar spoles rokturi. Līdaku spiningošanas populārākais un arī sākotnēji ieteicamais pārnesums ir 5.2:1 (viens aplis rokturim, 5.2 apgriezieni kasetei. Piemēram, 4.6:1 būs lēnākas, bet 6.1:1 būs ātrākas.

Svars. Universālas budžeta klases spiningošanas spoles svars ir aptuveni 250-300g. Spoles, kurās tiek izmantoti ļoti izturīgi un viegli materiāli, mēdz būt arī ap 200g un vieglākas. Tomēr ne vienmēr vieglās spoles ir labākā izvēle, jo spiningošana tomēr nereti prasa pamatīgu spoles izturību, kā arī balansu starp kātu un spoli. Tādēļ optimālais svars universālā spininga spolei ir ap 250g.

Kā novērtēt spoli veikalā. Viens no vienkāršākajiem novērtēšanas kritērijiem, kas ļauj atšķirt sliktu spoli no labas, ir pagriezt tās rokturi un paklausīties vai sajust, vai ir kādi trokšņi vai tarkšķi – tiem nevajadzētu būt. Ja tādi ir, tad spole ir nekvalitatīva, nepērciet to, jo trokšņi nepazudīs. Otrs vienkāršais rādītājs – cik ilgi un līgani tā griežas brīvgaitā pēc iegriešanas. Uz vietas veikalā jūs to “izģērbt” nevarēsiet, taču pirmajām sajūtām par nedārgas spoles kvalitāti pēc paturēšanas un pagriešanas vajadzētu būt. Iesaku salīdzināšanai turpat veikalā uz vietas pamēģināt arī kādu no dārgā gala spolēm ar līdzīgiem parametriem, lai jūs saprastu starpību un zinātu, uz ko jātiecas labai spolei. Ja vien ir iespēja – uz iepirkšanos ņemiet līdzi kādu pieredzējušāku spiningotāju.

Budžets. Arī te pieturēšos pie tēzes, ka jāskatās uz zināmu zīmolu budžeta klasi, nevis spožām kastēm un gultņu skaitu. Tajos gados, kad spiningot braucu vien dažas reizes gadā, pats iztiku ar uzdāvinātu Shimano Alivio, kas godam nokalpoja vairākus gadus un tagad pēc nelielas apkopes stāv rezervē, ja nu jāsakomplektē spinings kādam līdzbraucējam-iesācējam. Iesācēja spoli var sākt meklēt no 30 EUR. Vēl lētāk jau ir loterija.

Par auklu

Pītā vai monofilā. Līdaku medībām iesaku pīto auklu. Tā, manuprāt, krietni labāk nodod informāciju par to, kas zem ūdens notiek ar mānekli un ir krietni tievāka par tādas pašas izturības monofilo auklu, kas garantē tālāku iemetienu. Vēl būtiska atšķirība ir tā, ka monofilā aukla krietni vairāk stiepjas, turpretī pītajām šo īpašību var sajust tikai profi. Praktiski šī stiepšanās nozīmē lielāku amortizāciju pie piecirtieniem un reizēs, kad vizulis aizķēries aiz kādām zālēm. Ir, protams, arī spiningotāji, kas dod priekšroku monofilajai, bet tādi ir stiprā mazākumā. Vēl nav mazsvarīgs arī auklas mūžs. Lai arī monofilā ir lētāka, pītā kalpos ilgāk. Ja spiningosiet arī jūrā, tad ieteicams pirkt speciāli sālsūdenim paredzētu pītā aukla.

Auklas izturība un diametrs. Izmēru parametrus pateikšu populārākajās mērvienības, kas apzīmē aptuveni vienu un to pašu. Ieteicamais tests kilogramos – 7-11kg jeb aptuveni 15-25Lb, apkārtmērs – 0,16-0,2mm vai #1-#1,5 pēc japāņu auklas diametra apzīmējuma. Diametra un izturības parametru attiecība dažādiem ražotājiem var atšķirties. Arī te jāņem vērā, ka auklas izturības rādītāji vairāk vai mazāk var atšķirties no realitātes. Tādēļ sākumā labāk paņemt stiprāku un biezāku, kas būs pielaidīgāka pret kļūdām. Pīto auklu tehnoloģija arī pēdējos gados ir krietni progresējusi, piedāvājot dažādus materiālus un izgatavošanas tehnikas ar mērķi piedāvāt katram specifiskajam copes veidam savu auklu. Ir arī auklas ar īpašu pārklājumu, kas to pasargā, copējot, piemēram, akmeņainās vietās. Auklas izturību un kalpošanas ilgumu ietekmē arī spoles kasetes, auklas uztinēja veltnīša un kāta riņķu kvalitāte. Visām vietām, ar kurām auklai regulāri ir berze, jābūt ideāli gludām. Iesācējam noteikti pietiek ar 4 dzīslu auklu. Tās, kuru ražošanā izmanto jau vairāk dzīslu un augstas kvalitātes pretnodiluma pārklājumus, ir krietni dārgākas un pamatā domātas copmaņiem, kuriem spiningošana ir jau sporta veids nevis vienkārši hobijs.

Kādā krāsā. Pītās auklas ir pieejamas teju visās uz paletes atrodamajās krāsās un nokrāsās. Ir arī auklas, kurām atsevišķi posmi ir dažādās krāsās – lai spiningotājs to vieglāk pamanītu dažādos apstākļos un arī vieglāk kontrolētu ietīšanas ātrumu un zinātu, cik ietīts, cik vēl jātin. Spilgtas krāsas auklu labāk būs pamanīt ūdenī. Tas nav mazsvarīgi, jo dažkārt, vērojot auklu, var pamanīt vieglas copes, kuras kātā nesajūt, var pamanīt, vai aukla ir nospriegota vai nē. Arī divatā spiningojot, nereti noder paskatīties, no kuras puses auklu tin kolēģis, lai nepārmestu pāri viņa auklai. To, vai krāsa ietekmē līdakas copi, precīzi un argumentēti diez vai kāds pateiks. Vismaz es vēl neesmu sastapies ar nevienu šai tēmai veltītu vērā ņemamu pētījumu. Bet copē, kā zināms, lielu daļu pētījumus aizstāj ticība. Es auklas krāsai nepiešķiru nekādu nozīmi. Ja ar vienu un to pašu auklu vienreiz es palieku uz nulles, bet citā copē tajā pašā ezerā zivis ir kā uzburtas uz mānekļiem, tad ir skaidrs, ka viņu uzvedību ir ietekmējuši citi – svarīgāki – faktori. Taču – ja jums ticība liek izvēlēties konkrētas krāsas auklu, tad dariet to, jo te nav runa par “pareizi/nepareizi”, te runa ir par “savādāk”.

Foto 4

Kalpošanas ilgums. 100m normālas pītās auklas vidusmēra spiningotājam, kurš neiet uz copi trīs un vairāk reizes nedēļā, bet retāk, var labi nokalpot arī 3 gadus. Ja kādā brīdī ir sajūta, ka tie auklas metri, kas ir pie mānekļa, sāk zaudēt savas īpašības, tad to var uztīt uz kasetes, sākot ar šo nolietoto pusi, un jums atkal būs svaiga aukla.

Budžets. Tā kā runa ir par universālu auklu, tad te uz dārgo galu vēl variet droši neskatīties. 4 diegu pinuma pērkamas universālas auklas 150m rullīša cena svārstās ap 15 EUR. Salīdzinot ar monofilo, tas var šķist visai daudz, taču, kā jau minēju – ilgtermiņā pītā sanāks izdevīgāka un arī drošāka, kas nozīmē arī ietaupījumu uz norautajiem mānekļiem. Ja jums jābrauc laivu braucienā, kur vēlaties pamētāt vizuli, vai arī copējiet vien 2-3 reizes gadā, tad gan diez vai jums ir vērts uz to skatīties. Tik retām reizēm labāk visu spiningošanas inventāru aizņemties no kāda paziņas.

Iesācēja komplekts

Ieskicēšu iesācēja komplektu, ko būtu sev ieteicis pirms dažiem gadiem, kad spēru pirmos vērā ņemamos soļus līdaku spiningošanā un nezināju gandrīz neko par visu augstāk rakstīto. Šis ir lētais gals, kuru ir vērts ziedot, lai saprastu, vai jūsu aizraušanās būs kas vairāk par pāris reizēm gadā, un tad jau var skatīties uz dārgākām un kvalitatīvākām mantām.

Kāts – 2,20-2,40m ar testu 5-25g, vidēji jutīgs. Budžets – 30-50 EUR.

Spole – 2500. izmēra (pēc Shimano klasifikācijas), pārnesums 5.2:1, ap 250g. Budžets 30-50 EUR.

Aukla – pītā, 0,2mm ar aptuveno testu 8-10kg. Budžets – ap 15-20 EUR (150m)

Šāds komplekts, pie kura iegādes jūs būtu piesaistījis arī kādu pieredzējušāku copmani, pie normālas, saudzīgas un ne pārāk intensīvas spiningošanas nokalpotu vismaz 2-3 gadus, ja vien neraustīsiet to kā traku un nepaklausīgu zirgu pie katras mazākās iespējas. Pēc sezonas beigām būtu vēlams spoli iedot kādam speciālistam uz apkopi. Ar rūpīgu attieksmi un bez pārslogošanas ar to var pietikt uz vēl ilgāku laiku. Un šajā laika posmā jau pamazām variet sākt krāt komplektam, ar kuru rēķināties uz 5 gadiem vai pat vairāk. Ja šāds kopējais budžets (vēl gan nav iekļautas pavadas un mānekļi, par kuriem pastāstīšu kādā no nākamajiem rakstiem) nav pa kabatai, tad ir, protams, arī lētākas alternatīvas, bet tur jau ir visai augsti kvalitātes riski, un uz to nav jāliek pārāk lielas cerības par ilgu kalpošanu. Ja vien ir iespēja, tad labāk ierīkojiet krājkasi un pāris mēnešus mērķtiecīgi to papildiniet, nenopērkot kādu kokakolu, čipsu paku, aliņu vai jebkuru citu īslaicīgas izklaides objektu un nopērciet drusku labāku komplektu, kas jums sagādās lielāku baudu. Ja variet atļauties skatīties uz dārgākām lietām, tad arī tur paturiet prātā, ka ar pirmo reizi variet netrāpīt, kā arī to, ka zivs zem ūdens neredz, kādu kātu jūs turiet rokās, no kāda materiāla ir jūsu spoles rokturis un kādas firmas logo ir uz jūsu polarizējošajām saulesbrillēm. Un arī izcelta no ūdens tā diez vai vēlēsies jūsu rīkus apbrīnot. Jums ir jāatrod līdaka, nevis līdakai jūsu inventārs. Meistarība vispirms.

Ne asakas!

 

Autors: Gunārs Klēģers

Sadarbībā ar
  • N.Miezis
  • Vecupenieki